Eestlased on hämmastavalt religioosne rahvas, räägitagu, mida tahes. No vaadake, millise andumusega tähistatakse Ülestõusmispühi. Valgetele munadele joostakse tormi, kohupiim kaob poeriiulitelt, ostukeskustes korraldatakse teemakohaseid pidustusi.
Mõtlesin kohe tükk aega, et äkki on mingi paganlik traditsioon või mingi muu maalähedane pidustus, aga välja ei mõelnud. Ju siis ikka kirikupüha. Kummastav on küll see, kui Vaikset Laupäeva "lõbusa tralliga" tähistatakse.
Pashat võiks teha küll. Vene kirikus on see hirmus tähtis roog, kubiseb sümbolitest ja puha. Aga mune värvida ma ei viitsi. Ja trallid jätan ka vahele.
11 kommentaari:
Usklikkus usklikkuseks, aga Suurel Reedel häid pühi soovida ja pralletada on mõnes mõtte sama kui küüditamise aastapäeva tänavareiviga tähistada.
Viisakuse küsimus, kas pole?
Hea iroonia tekkis religioossust ja söömaorgiat kokku liimides. Muudkui tähistatakse, aga küsid: mida? on mämm-mämm.
Nagu mulle kodus selgitati, tähistatakse vaba päeva. Söömine on ilmselt parim tähistamisviis, mida osatakse.
Aga harimatuse pärast ennast lolliks teha ei ole ka vist hea. Häid pühi soovides ja nii.
Kui päris aus olla, siis mul on endal religioossusega meeldivalt jahe suhe, aga su märkus söömise kohta tuletas mulle meelde üht kohast võrdlust kevadpühade aegse munasöömakombe ja nende pühade kristlikku tausta kuuluva PATUkahetsuse vahel: Tänapäeval on munade söömisel kolesteroolihunniku stigma küljes, seega sööd muudkui mune ja tunned, et teed pattu oma tervise vastu :)
Oh, üks keedumuna oleks hetkel omal kohal.(Aga vist ei viitsi)
Siit tekkis mul küsimus - kas inimestel on mingi *vajadus* ennast süüdi tunda? Kust see süü värk tuleb?
(Munas olla ka rauda, see võiks kolesteroolipatu lunastada.)
Inimeste vajadus end kollektivselt milleski süüdi tunda on üks väga veider asi. Kunagi Poolas käies panin tähele, kuidas Saksa noored klasside kaupa käisid kohustuslikus korras koonduslaagritest tehtud muuseume külastamas. Giidide jutt sealjuures ei olnud ajaloole keskendunud, vaid teemaasetus oli pigem vaadake/mis/teie/vanaisad/tegid.
Riiklik politika kollektiivse süütunde okaskrooni kandmiseks? Milleks?
Kristlus on ju samuti vähemalt uue testamendi osas suunatud inimese patususe rõhutamisele, inimeste SÜÜ Kristuse saatuses on valjusti ja selgelt välja öeldud. Inimene on patune juba sündides, rabelegu kuidas tahab, sellest pärispatust ta lahti ei saa.
Äh, kommentaar kisub pikaks, mõtteid on sel teemal kuhjaga.
Peaks ehk peeti ja maksa sööma, kolesterooli netu ja rauast kubiseb?
No sama hästi võib öelda, et 1.mail häid pühi soovida või lihtlabaselt pralletada on hullemgi ju - Heinaturu veresaun on vähemasti dokumenteeritud sündmus, eksole.
See, et üks manipuleeriv religioon iidse viljakuspüha ära okupeerida üritas, ei tähenda, et teised peaksid seda vaikimisi aktsepteerima.
Häid pühi !
(RdN, läheb kohevarsti koju pralletama)
Kristlus näeb vähemalt *võimalust* süü lunastamiseks.
Ray, kas praegu oleks siis kohane inimestele head sigimist soovida?
Jah, Herezia, mina näiteks soovisin head viljakuspüha eile :)
Muidu ju kena soov, aga imho on see planeet niigi ülerahvastatud.
Noh, mind huvitavad mu õunapuud rohkem, eksole... Ja paar tuttavat võiks loomakutsikaid rohkem saada (mmm, tallesaslik) ja üldse...
Good point. Olen isegi koeralapse järjekorras. Peaasi, et inimeste peale ülearu ei mõjuks.
Postita kommentaar